Działanie słońca

Produkty Riemann zostały opracowane naukowo i były testowane niezależnie. Posiadamy specjalistyczną wiedzę, w jaki sposób wpływa na naszą skórę słońce, promieniowanie ultrafioletowe i w jaki sposób skóra jednego człowieka różni się od skóry drugiego człowieka.

Promieniowanie UVA/UVB

Ultrafioletowe promieniowanie słoneczne (UV) jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Istnieją trzy typy promieniowania UV:

 • UVC

  UVC jest całkowicie wchłaniane przez atmosferę ziemską i nie dociera do powierzchni Ziemi.

 • UVB

  UVB jest bardzo niebezpieczne i jest odpowiedzialne za większość oparzeń słonecznych oraz odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowotworów skóry. Tradycyjne kosmetyki przeciwsłoneczne mają chronić nas głównie przed promieniami UVB.

  Wpływ Promieni UV na skórę.

  UV

  Powodują oparzenia skóry.

 • UVA

  UVA głównie uszkadza strukturę skóry, powoduje zmarszczki, zwiotczenie i przedwczesne starzenie się skóry. UVA przenika bardziej w głąb skóry skóry niż UVB i również (tak jak UVB), jest wiadome, że powoduje nowotwory poprzez uszkodzenie DNA w komórkach skóry.

  Promienie UV i ich wpływ na skórę.

  UVA

  Wpływa na starzenie się skóry.

 • Dlaczego powinniśmy chronić skórę zarówno przed UVB i UVA?

  Każdego roku przybywa więcej nowych przypadków nowotworów skóry niż wszystkich innych nowotworów piersi, prostaty, płuc i okrężnicy – razem wziętych !. Aż około 90% przypadków raka skóry (czerniaka) ściśle wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym (UV) ze słońca.

  Kiedyś uważano, że promienie UVA, nie powodują żadnego uszkodzenia skóry, jak i nie występują żadne widoczne skutki tego promieniowania. Jednakże, obecnie wykazano, że promienie UVA przyczyniają się do powstawania i rozwoju raka skóry.

  Przez cały rok, każdego pogodnego dnia, jesteśmy narażeni na promieniowanie UVA (jeśli nie są one blokowane przez chmury lub okna). Dlatego tak ważne jest, aby używać taki produkt ochrony przeciwsłonecznej, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.

 • Co to jest „fotostabilność”?

  Aby kosmetyk skutecznie spełniał swoją rolę, producenci filtrów przeciwsłonecznych stosują w swoich produktach filtry UV, które mają za zadanie pochłaniać promieniowanie słoneczne. Jednakże gdy taki filtr jest wystawiony na promieniowanie słoneczne, może zmienić swoją strukturę chemiczną i w konsekwencji znacznie zmniejszyć zdolności ochronne.

  Filtr „Fotostabilny” jest w stanie znacznie dłużej wytrzymać działanie promieni UV i zachować swój poziom ochrony.

 • Co to znaczy „ochrona o szerokim spektrum”?

  „Szerokie Spektrum Ochrony” oznacza zdolność do ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV, zarówno UVA (promienie powodujące starzenie się skóry) i UVB (promienie powodujące poparzenie). Aby otrzymać klasyfikację „ Szerokie Spektrum Ochrony” taki produkt musi absorbować co najmniej 90% promieni UV od 290 do 400 nanometrów (nm) – zakres długości fal.

 • Czy wiesz ,że?

  Słoneczne promienie UV są odbijane przez śnieg, wodę i piasek, co naraża skórę na większe dawki promieniowania. Śnieg odbija aż 85%, piasek około 17% a woda około 10% promieni UV !

Poziom SPF

„Sun Protection Factor” (SPF) podany na opakowaniu każdego filtra informuje, jak wysoką ochronę przed działaniem promieni UVB posiada dany produkt oraz jest wskaźnikiem poziomu ochrony przed UV, który również zawiera trochę UVA. Mierzy się go za pomocą standardowego testu. Ogólnie mówiąc, im większa jest liczba, tym większa jest ochrona, tak jak widać na wykresie.

Ochrona SPF
Niska ochrona 6, 10
Średnia ochrona 15, 20, 25
Wysoka ochrona 30, 50
Bardzo wysoka ochrona 50+

SPF – Stopień Ochrony Przeciwsłonecznej (z angielskiego: Sun Protection Factor – ) określa czas, który opóźnia wystąpienie oparzeń słonecznych w standardowych warunkach: w słońcu emitującym promienie UVB i UVA dla ilości 2 mg/cm² produktu przeciwsłonecznego nakładanego na skórę. (np. Jeżeli skóra, bez ochrony, ulega poparzeniu po 15 minutach ekspozycji na słońce, przy użyciu produktu o SPF 20 nastąpi to po okresie 20 x 15 minut, czyli po 300 minutach (5h), w tych samych warunkach).

SPF pozwala określić zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego produktu i wybrać filtr odpowiedni dla naszego fototypu skóry oraz dla zakładanych warunków ekspozycji na słońce.

Ale trzeba pamiętać, że są to wartości teoretyczne. W rzeczywistości czas ochrony zależy również od innych czynników, takich jak posiadany rodzaj skóry czy też lokalnej intensywności występującego promieniowania UV.

Aby wybrać odpowiedni SPF, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszy z nich to jest posiadany fototyp skóry, który obejmuje Twój kolor skóry przed ekspozycją na słońce, kolor włosów, kolor oczu i innych czynników. Możesz sprawdzić swój typ skóry w naszej zakładce – typy skóry. Należy również pomyśleć o tym, dokąd wybierasz się na wakacje i jaka jest tam w tym czasie pora roku.

Porady słoneczne dotyczące dzieci

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa na słońce i bardziej narażona na uszkodzenia, dlatego też zalecamy stosowanie wyższego faktora SPF ( co najmniej SPF 30 lub 50+) dla dzieci niż dla dorosłych.

Ochrona skóry przed słońcem

Porady słoneczne

Latem cieszymy się każdą chwilą przebywania na powietrzu i opalaniem się. Słońce daje nam poczucie dobrego samopoczucia a ładną opaleniznę łączymy ze zdrowym wyglądem. Jednak by aktywnie i zdrowo spędzać czas na słońcu trzeba zachować ostrożność i przestrzegać tych ważnych wskazówek (poniżej):

 • Nie należy przebywać na słońcu w godzinach między 11-tą rano a 15-tą, gdy intensywność promieniowania słonecznego jest największa.
 • Weź pod uwagę siłę słońca i nie narażaj się na promieniowanie słoneczne dłużej niż pozwalana na to twój typ skóry.
 • Nie należy przebywać na słońcu zbyt długo, nawet po użyciu raz na dzień produktu ochrony przeciwsłonecznej.
 • Nigdy nie należy wystawiać niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Nie stosować P20 na skórę pękniętą lub spaloną słońcem. Jeśli już została poparzona, unikaj przebywania na słońcu.
 • Zakładaj odpowiednie ubranie, które zabezpieczy Cię przed słońcem i noś okulary przeciwsłoneczne.
 • Stosuj P20 obficie i równomiernie rozprowadź go na skórze. Wymagana ilość dla dorosłej osoby to od 30-40ml na jedno użycie.

Typy skóry

Różne typy skóry inaczej reagują na słońce, aby zapobiec poparzeniu się na słońcu, kontroluj swoją opaleniznę i utrzymaj skórę nawilżoną, ważne jest, aby określić typ skóry. Istnieje sześć podstawowych typów skóry:

Skin types and their characteristics
Typ skóry I II III IV V VI
Włosy Rude/Blond Blond, Rude, Jasny Szatyn Kasztanowe, Ciemny Blond Ciemny Brąz Ciemny Brąz Czarny
Oczy Niebieskie, Szare, Zielone Niebieskie, Szare, Zielone, Brązowe Brązowe, Niebieskie, Szare, Zielone, Piwne Brązowe Brązowe Brązowe
Skóra Bardzo blada, Blado-różowa Blada Biała, Jasny brąz Ciemny brąz Ciemny brąz Czarna
Zdolność opalania Łatwo ulega poparzeniom, nie opala się Łatwo ulega poparzeniom, opala się minimalnie Czasami ulega poparzeniom, powoli się opala Łatwo się opala Łatwo się opala, ciemnieje Łatwo się opala, bardziej ciemnieje

Jak już wiesz jaki typ skóry posiadasz, łatwiej ci będzie wybrać produkt właściwy dla ciebie.

Recommended SPF to different skin types
Karnacja skóry Wpływ słońca na skórę Zalecane SPF
Bardzo Blada Zawsze ulega poparzeniom; nigdy nie opala się 30-50+
Blada Zawsze ulega poparzeniom; opala się minimalnie 30-50+
Jasna Czasami ulega poparzeniom; ostatecznie opala się 15-20-30
Średnia Minimalnie ulega poparzeniom; zawsze dobrze się opala 15-20
Ciemna Rzadko ulega poparzeniom; łatwo się opala 15
Bardzo Ciemna Nigdy nie ulega poparzeniom; staje się bardzo ciemna 15

Generalnie mówiąc, każdy ma inny rodzaj skóry. Każdy z nas powinien dokładnie wiedzieć jaka jest zdolność opalania się naszej skóry. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i wypróbuj różne produkty (właściwe dla typu Twojej skóry) przez krótkie okresy na słońcu w celu uniknięcia nadmiernego opalenia lub oparzenia.

Twoja skóra

Nasza skóra jest największym narządem ciała, pokrywającym i osłaniającym ustrój o powierzchni 1,5 -2 m2, i o grubości 1,5-5 mm. Skóra składa się z bardzo specyficznych komórek i tkanek, spełnia wiele czynności ochronnych, tworzy „barierę”: przed zakażeniem bakteriami, grzybami, wirusami, przed czynnikami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi i promieniowaniem świetlnym, oraz zapewnia niezmienne warunki dla środowiska wewnętrznego organizmu.

Skóra - element zagrożony przed promieniami słonecznymiSkóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Poniżej skóry właściwej, znajdziemy podskórną tkankę tłuszczową, gdzie znajdują się naczynia krwionośne odgałęzione do skóry właściwej.

Naskórek to warstwa zewnętrzna skóry, pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą, która posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze barwę; naskórek dzieli się na 4 lub 5 warstw w zależności od grubości. Naskórek nie ma bezpośredniego ukrwienia lecz jest obsługiwany i zasilany przez skórę właściwą.

Naskórek składa się z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna (znana także jako warstwa rogowa), składa się ze zrogowaciałych komórek skóry. W żywej warstwie wewnętrznej (zwanej także malpighian), tworzą się komórki skóry potrzebne dla zewnętrznej warstwy. Warstwa zewnętrzna jest narażona na słońce podczas opalania.

Skóra podczas opalania się.

Podsumowanie sekcji o skórze

Kolor skóry zależy głównie od melaniny, pigmentu produkowanego przez melanocyty – wyspecjalizowane komórki żywej warstwy. Ich ilość w organizmie jest mniej więcej taka sama u wszystkich ludzi. Różnice koloru skóry są w dużej mierze zależne od rodzaju granulek pigmentu i ilości wytwarzanej melaniny. Melanocyty produkują dwa różne barwniki: eumelaniny (brązowo / czarny) i feomelaniny (żółto / czerwony).